Το Εμπειρίκειο Γυμνάσιο Άνδρου στεγάζεται στο νεοκλασικό κτήριο επί της Γ. Εμπειρίκου 7. Το κτήριο διαθέτει επτά (7) αίθουσες διδασκαλίας και μία (2) αίθουσες τμήματος ένταξης, οργανωμένη σχολική βιβλιοθήκη με αναγνωστήριο, ενώ στο γραφείο των καθηγητών βρίσκεται η ιστορική βιβλιοθήκη του σχολείου. Επίσης διαθέτουμε δύο (2) εργαστήρια: ένα Πληροφορικής και ένα Φυσικών Επιστημών άριστα εξοπλισμένα. Φέτος, για πρώτη φορά, υπάρχει δυνατότητα χρήσης ειδικής αίθουσας για τα μαθήματα της τεχνολογίας και των καλλιτεχνικών. Το μάθημα της Φυσικής Αγωγής πραγματοποιείται στο Εμπειρίκειο Γυμναστήριο (απόσταση 200 μ. από το σχολείο μας).

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργούν δύο τμήματα στην Α’ τάξη, τρία τμήματα στη Β’ και δύο τμήματα στη Γ’ τάξη. Το μαθητικό δυναμικό είναι 138 μαθητές