Τα επαγγέλματα της Γαλάζιας Οικονομίας

Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες των τριων τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν τη δράση BLUE LIFE ANDROS που πραγματοποιήθηκε από την ΑΜΚΕ Φίλοι Φεστιβάλ Άνδρου σε συνεργασία με τον φορέα HELMEPA (Eλληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος).

Η δράση αφορούσε σε παρουσίαση (τύπου επαγγελματικού προσανατολισμού) κατά την οποία δόθηκε στους μαθητές και στις μαθήτριες η ευκαιρία να μάθουν περισσότερα για τον συνεχώς αναπτυσσόμενο κλάδο της Γαλάζιας Οικονομίας, την προοπτική απασχόλησης στα λεγόμενα επαγγέλματα της θάλασσας που σχετίζονται με τον παράκτιο τουρισμό, τις θαλάσσιες μεταφορές, την ωκεάνια ενέργεια, την αλιεία, τις ιχθυοκαλλιέργειες και τις υδατοκαλλιέργειες, τη ναυπηγική και τη θαλάσσια βιοτεχνολογία και να θέσουν τις ερωτήσεις και τις απορίες τους.

Η εκδήλωση ήταν μία προσφορά της ΑΜΚΕ Φίλοι Φεστιβάλ Άνδρου στους μαθητές των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νησιού μας.

Πες μας τη γνώμη σου!