1η θέση για το Εμπειρίκειο Γυμνάσιο Άνδρου στους πανελλήνιους αγώνες ρητορικής του Pierce

Την 1η θέση στο αγώνισμα της εκφραστικής ανάγνωσης Γυμνασίου έλαβε το Εμπειρίκειο Γυμνάσιο Άνδρου στους 4ους Πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης που διεξήχθησαν στο Αμερικανικό Κολλέγιο Pierce, το οποίο φιλοξένησε και στάθηκε δίπλα στους μαθητές σε πανελλαδικό επίπεδο δείχνοντας για άλλη μια φορά έμπρακτα πως στηρίζει τους μαθητές και τους δίνει χώρο να λάμψουν και να ξεχωρίσουν, από τις 8/3/2024 έως και τις 10/3/2024 στην Αθήνα.

Ο μαθητής της Γ’ τάξης Δούκισσας Σταμάτης αγωνίστηκε με σθένος και νίκησε σε τρεις συνολικά αγώνες εκφραστικής ανάγνωσης (σε σύνολο 59 διαγωνιζόμενων). Η πρώτη θέση που κατέκτησε αποτελεί αναμφισβήτητα απόδειξη του ταλέντου, της αφοσίωσης και της σκληρής εργασίας του. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι και μαθητής του ρητορικού ομίλου της Λέσχης Ανδρίων. Η εμπειρία της συμμετοχής απέδειξε ότι προσφέρει στους μαθητές γνώσεις, βαθύτερη σκέψη, μεστή και πλουσιότερη έκφραση, άνεση και αυτοπεποίθηση στην επικοινωνία τους αλλά και την αναγκαία συνεργασία.

Η συμμετοχή του μαθητή στους 4ους Πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης έγινε έπειτα από ομόφωνη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, στο πλαίσιο συμμετοχής του στον Όμιλο Ρητορικής που δημιουργήθηκε και λειτουργεί στο σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Ο  Διευθυντής Λούπεσης Λεωνίδας  και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στον μαθητή Δούκισσα Σταμάτη, καθώς και στις υπεύθυνες καθηγήτριες του ομίλου, κα. Παπαστεφάνου Παρασκευή, κα. Νύχα Ουρανία και κα. Χάλαρη Αναστασία, για τη σπουδαία επίδοσή του στους πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στη καθηγήτρια που στάθηκε δίπλα στον μαθητή, την κα. Νύχα Ουρανία, μέχρι την τελευταία στιγμή. Η επιτυχία αυτή αποτελεί πηγή έμπνευσης για όλους μας και μαρτυρεί την αφοσίωση στην αριστεία και την προσπάθεια για συνεχή βελτίωση.

Πες μας τη γνώμη σου!