Ηλεκτρόλυση του νερού στο εργαστήριο του σχολείου

Την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2024, στο εργαστήριο φυσικών επιστημών του σχολείου, πραγματοποιήσαμε με τους μαθητές της Β2 τάξης το πείραμα της ηλεκτρόλυσης του νερού χρησιμοποιώντας τη συσκευή Hoffman που είναι διαθέσιμη στο εργαστήριο.

Οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους αναγνώρισαν την πειραματική διάταξη που είναι απαραίτητη για την πραγματοποίηση της ηλεκτρόλυσης, παρακολούθησαν το χημικό φαινόμενο του διαχωρισμού του νερού στα συστατικά του, έκαναν πειραματική ανίχνευση των αερίων που δημιουργούνται (υδρογόνο και οξυγόνο) και προσδιόρισαν την αναλογία όγκων των δύο αερίων.

Το πείραμα θα παρουσιαστεί και στα υπόλοιπα τμήματα της Β’ τάξης.

Υπεύθυνες για την εκτέλεση και την παρουσίαση του πειράματος ήταν η καθηγήτρια του τμήματος κα. Βασιλάκου Κατερίνα και η Υπεύθυνη του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών κα. Δουδουσάκη Δήμητρα.

Πες μας τη γνώμη σου!